











RRP 79.99 £ incl. VAT
The compact W 100 fine spray system is ideal for windows, fences, furniture and any small to medium sized projects you may have. Thanks to its high atomisation power you can achieve an outstanding finish and make the very best use of your wood and metal paints. You can achieve a fast, perfect finish in any position and in any working direction, even when spraying objects beneath you or working above your head.
For all low-viscosity solvent-based and water-based materials, such as enamels and varnishes, protective wood-staining products, primers and oils
For small to medium-sized projects, such as fences, furniture and garage doors
Extra-fine atomisation for uniform coverage in a single coat
Separable gun for fast spray attachment changes and comfortable cleaning
Air jacket encloses spray jet for minimum masking work
The 3-way adjustable paint jet can be adapted perfectly to the object to be painted
Continuous regulation of material volume for precise painting
| Article number | 2361508 |
|---|---|
| Suitable materials | Lacquers and varnishes |
| Project size | small - medium |
| Surface coverage | 5 m² in 12 min |
| Paint flow rate | fully adjustable, 0-110 ml/min |
| Atomisation power | 65 W |
| Power consumption | 280 W |
| Max. viscosity | 90 DIN-sec |
| Tank capacity | 800 ml |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.

Masking kit to protect surfaces during painting and decorating

Masking kit to protect surfaces during painting and decorating

The compact hand-held paint sprayer for interior and exterior use
⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.