RRP 149.99 £ incl. VAT
The W 575 FLEXiO is a hand-held spray system for all your painting projects. It is supplied with two spray attachments – one designed for interior walls and ceiling paint and a second for applying low viscosity thin paints such as wood and metal. The innovative I-Spray attachment, the powerful X-Boost turbine and the fully adjustable spray jet ensure a fast, uniform coating and perfect coverage. Quickly complete projects in your home and garden with the W 575 FLEXiO.
For emulsion and latex paints for indoor use. When used with the supplied Standard spray attachment, also suitable for water-based and solvent-based enamels, varnishes, protective wood-staining products, oils and many other materialsFor small to large projects
Flexio technology: Uniform coverage with all conventional materials, including unthinned materials, in a single coat
Separable gun for fast spray attachment changes and simple cleaning
Two air volume settings for perfect results with low- or high-viscosity materials
The adjustable paint jet can be adapted perfectly to the object to be painted
Continuous regulation of material volume for precise painting
Patented I-SPRAY nozzle for extra-fine atomisation and high viscosity tolerance even when using high-viscosity materials
X-BOOST turbine for extra power and high working speed
| Article number | 2397329 |
|---|---|
| Project size | small - large |
| Surface coverage | 15m² in 6 min. |
| Product features | spray attachment for laquers and varnishes, 2-stage air volume regulation |
| Paint flow rate | continuously adjustable, 0 - 500 ml/min |
| Atomisation power | 200 W |
| Power consumption | 630 W |
| Max. viscosity | can handle all conventional materials (without thinning on smooth surfaces and for particularly high viscosity, thick materials thin by 10%) |
| Tank capacity | 1300 ml for wall paints, 800 ml for laquers & varnishes |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.