The Control Pro 275 M is a handy airless sprayer with a practical carrying handle that is particularly suitable for experienced DIYers. It enables the application of solvent-based and water-based varnishes, stains, wood preservatives, emulsion paints and latex paints. The Control Pro 275 M belongs to a new generation of airless sprayers equipped with advanced High Efficiency Airless (HEA) technology. This technology combines innovative nozzle and pump technology to ensure high efficiency at reduced spray pressure. Thanks to the lower pressure, the unit enables easy and clean operation with up to 55% less spray mist. Compared to conventional airless sprayers, the gun recoil is significantly lower and much less force is required when pulling the trigger. This results in fatigue-free operation and maximum control. Even first-time users can achieve streak-free, perfect paint applications with this airless device.
For water- and solvent-based materials such as emulsion and latex paints, enamels, vinyl, matt, silk, gloss, varnishes, acrylic paints, wood preservatives, stains, primers, undercoats, plant protection products, disinfectants, oils and more. (Not for flammable materials)
For medium to large projects and frequent use
High-efficiency airless technology with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less overspray
Lightweight airless spray gun with two-finger trigger for more precision and to work for longer without fatigue
Innovative nozzle technology -softer spray improves control for a more consistent finish
Practical carrying handle to easily change work location
Direct intake from the paint container - no need to decant or refill
9 m flexible paint hose for a large working range
| Article number | 2484965 |
|---|---|
| COMPATIBLE MATERIAL | Wall & Ceiling and Wood & Metal paints including anti-corrosion products |
| PROJECT SIZE | small – medium |
| SURFACE COVERAGE | 15 m²/2 min |
| PRODUCT FEATURES | direct intake / lightweight Airless gun with two-finger trigger / pressure regulation |
| PAINT FLOW RATE | 1.25 l/min |
| SPRAY PRESSURE | 110 bar |
| POWER CONSUMPTION | 550 W |
| GUN | lightweight, professional quality Airless gun |
| HOSE LENGTH | 9 m |
| WEIGHT | 7.6 kg |
| SCOPE OF DELIVERY | 311 and 517 HEA reversible nozzles for high and low-viscosity liquids and filter kit |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.