RRP 499.95 £ incl. VAT
The Control Pro 250 M is a compact airless paint sprayer with a carry handle, which is designed for experienced DIY'ers. The material is atomized using High Efficiency Airless (HEA) technology with a reduced pressure, generating perfect coverage with minimum overspray. Combined with a new nozzle design, this Airless spray system offers maximum control and professional results without any streaking. This makes the Control Pro 250 M not only easy to use, but also enables first-time users to achieve perfect results. It allows you to work with all water and solvent based paints, varnishes and wood preservatives as well as emulsion and latex paints.
Thanks to the high-quality Airless gun with two-finger trigger, maximum operating comfort is guaranteed. The 9-metre hose is extremely flexible and offers a wide working radius.
The new generation of Control Pro Airless paint sprayers — with high-efficiency Airless technology. The benefits of our revolutionary nozzle and pump technology at a glance.
For water- and solvent-based materials such as emulsion and latex paints, enamels, vinyl, matt, silk, gloss, varnishes, acrylic paints, wood preservatives, stains, primers, undercoats, plant protection products, disinfectants, oils and more. (Not for flammable materials)
For medium to large projects and frequent use
High-efficiency airless technology with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less overspray
Lightweight airless spray gun with two-finger trigger for more precision and to work for longer without fatigue
Innovative nozzle technology -softer spray improves control for a more consistent finish
Practical carrying handle to easily change work location
Direct intake from the paint container - no need to decant or refill
9 m flexible paint hose for a large working range
| Article number | 2371054 |
|---|---|
| COMPATIBLE MATERIAL | Wall & Ceiling and Wood & Metal paints including anti-corrosion products |
| PROJECT SIZE | small – medium |
| SURFACE COVERAGE | 15 m²/2 min |
| PRODUCT FEATURES | direct intake / lightweight Airless gun with two-finger trigger / pressure regulation |
| PAINT FLOW RATE | 1.25 l/min |
| SPRAY PRESSURE | 110 bar |
| POWER CONSUMPTION | 550 W |
| GUN | lightweight, professional quality Airless gun |
| HOSE LENGTH | 9 m |
| WEIGHT | 7.6 kg |
| SCOPE OF DELIVERY | 311 and 517 HEA reversible nozzles for high and low-viscosity liquids and filter kit |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.