RRP 4.088,95 kr. incl. VAT
Control Pro 250 M er et kompakt Airless sprøjteanlæg med bærehåndtag, som er velegnet til erfarne gør det selv-folk. Materialeforstøvningen sker med High Efficiency Airless (HEA) teknologien med reduceret tryk. Den sikrer en perfekt dækkende påføring næsten uden sprøjtetåge. Kombineret med en ny dysekonstruktion står dette Airless sprøjtesystem derfor for maksimal kontrol og professionelle resultater uden striber. Med Control Pro 250 M er det således ikke kun let for rutinerede brugere at opnå et perfekt sprøjteresultat, men også for nybegyndere. Udstyret kan anvendes til alle opløsningsmiddelholdige og vandbaserede lakker, lasurer, træbeskyttelsesmidler samt dispersions- og latexmaling.
Airless pistolen med to-finger-aftrækkeren er meget behagelig at arbejde med. Den 9 m lange og meget fleksible højtryksslange giver en stor aktionsradius.
Control Pro Airless er en ny generation af sprøjteanlæg – med High Efficiency Airless teknologi. Oversigt over fordelene ved den revolutionerende dyse- og pumpeteknologi.
| Article number | 2371053 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Vægmaling, lakker & lasurer, træ- og korrosionsbeskyttelse |
| Projektstørrelse | lille – mellemstor |
| Arealydelse | 15 m² på 2 min. |
| Produktbeskrivelse | Direkte opsugning / letvægts Airless pistol med to-finger-aftrækker / trykregulering |
| Fødemængde | 1,25 l/min |
| Sprøjtetryk | 110 bar |
| Strømforbrug | 550 W |
| Pistol | Letvægts Airless pistol i professionel kvalitet |
| Slangelængde | 9 m |
| Vægt | 7,6 kg |
| Leveringsomfang | 311 og 517 HEA vendbar dyse til tykt- og tyndtflydende materialer og filtersæt |