RRP 5.724,95 inklusive moms
Control Pro 250 M är ett kompakt färgspruta med bärhandtag för alla måleriarbeten för den erfarna gör-det-självaren. Finfördelningen av materialet sker med High Efficiency Airless, förkortat HEA-teknik, med reducerat tryck som möjliggör en perfekt täckande färgpåföring med mindre sprutdimma. I kombination med en ny munstyckskonstruktion ger detta sprutsystem maximal kontroll och professionella resultat utan ränder. Det innebär att inte bara den som är van utan även förstagångsanvändaren på ett enkelt sätt får ett perfekt sprutresultat med Control Pro 250 M. Alla lösningsmedelshaltiga och vattenspädbara lacker, lasyrer och träskyddsmedel samt dispersions- och latexfärger kan bearbetas.
Den högvärdiga Airless-pistolen med tvåfingeravtryckare ger maximal användarvänlighet. Den 9 meter långa och mycket flexibla slangen ger en stor aktionsradie.
Den nya generationen Control Pro Färgspruta – med High Efficiency Airless-teknik. Fördelarna med den revolutionerande munstycks- och pumptekniken i korthet.
För vatten- och lösningsmedelshaltiga material som dispersions- och latexfärger inomhus, lacker och lasyrer, akrylfärger, träskyddsmedel, betser, grundfärger, häftgrund, växtskyddsmedel, desinfektionsmedel, oljor och mycket mer. (Ej för brännbart material)
För medelstora till stora projekt och frekvent användning
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Lätt airlesspistol med tvåfingeravtryckare för bekvämt och säkert arbete
Innovativ munstycksteknik – mjuk sprutstråle som ger perfekt täckförmåga vid överlappande sprutstråk
Praktiskt bärhandtag för enkelt byte av arbetsplats
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen
9 m lång, mycket flexibel färgslang ger stor aktionsradie
| Article number | 2371053 |
|---|---|
| MATERIAL | Väggfärger, lack och lasyrer, trä- och rostskyddsmedel |
| PROJEKTETS STORLEK | Små – medelstora |
| KAPACITET | 15 m² på 2 min |
| PRODUKTEGENSKAPER | Direktuppsugning, lätt Airless-pistol med tvåfingeravtryckare och tryckreglering |
| FÄRGMÄNGD | 1,25 l/min |
| SPRUTTRYCK | 110 bar |
| EFFEKT | 550 W |
| PISTOL | Lätt Airless-pistol i proffskvalitet |
| SLANGLÄNGD | 9 m |
| VIKT | 7,6 kg |
| I LEVERANSEN INGÅR | HEA vändbara munstycken 311 och 517 för tjockflytande och tunnflytande material samt filtersats |