Control Pro 275 M er et handy Airless-sprøjteanlæg med et praktisk bærehåndtag, og det er særligt velegnet til erfarne gør-det-selv-entusiaster. Du kan påføre opløsningsmiddelholdige og vandopløselige lakker og lasurer, træbeskyttelse, dispersionsmaling og latexmaling. Control Pro 275 M tilhører en ny generation af Airless-sprøjteanlæg med avanceret High Efficiency Airless (HEA)-teknologi. Den kombinerer innovativ dyse- og pumpeteknologi for at sikre høj effektivitet selv ved reduceret sprøjtetryk. På grund af det lavere tryk er enheden nem og præcis at arbejde med, og der er op til 55 % mindre sprøjtetåge. Sammenlignet med konventionelle Airless-sprøjteanlæg er rekylkraften betydeligt lavere, og det kræver meget mindre kraft at bruge aftrækkerbøjlen. Man kan arbejde ubesværet og har maksimal kontrol. Med denne Airless-enhed opnår selv førstegangsbrugere perfekte resultater uden striber.
| Article number | 2443409 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Vægmaling, lakker & lasurer, træ- og korrosionsbeskyttelse |
| Projektstørrelse | lille – mellemstor |
| Arealydelse | 15 m² på 2 min. |
| Produktbeskrivelse | Direkte opsugning / letvægts Airless pistol med to-finger-aftrækker / trykregulering |
| Fødemængde | 1,25 l/min |
| Sprøjtetryk | 110 bar |
| Strømforbrug | 550 W |
| Pistol | Letvægts Airless pistol i professionel kvalitet |
| Slangelængde | 9 m |
| Vægt | 7,6 kg |
| Leveringsomfang | 311 og 517 HEA vendbar dyse til tykt- og tyndtflydende materialer og filtersæt |