Control Pro 275 M är en praktisk Airless-spruta med ett praktiskt bärhandtag, som är särskilt lämplig för erfarna gör-det-självare. Det möjliggör bearbetning av lösningsmedelsbaserade och vattenutspädningsbara färger, glasyrer, träskyddsmedel, emulsionsfärger och latexfärger. Control Pro 275 M tillhör en ny generation av Airless-sprutor utrustade med avancerad High Efficiency Airless (HEA)-teknik. Denna teknik kombinerar innovativ munstycks- och pumpteknik för att säkerställa hög effektivitet med minskat spruttryck. Tack vare det lägre trycket möjliggör enheten enkel och ren drift med upp till 55 % mindre sprutdimma. Jämfört med konventionella Airless-sprutor är rekylen betydligt mindre och det krävs mycket mindre kraft vid avfyrning. Detta leder till utmattningsfri användning och maximal kontroll. Även förstagångsanvändare kan uppnå rinnfria och perfekta färgtillämpningar med denna Airless-enhet.
För vatten- och lösningsmedelshaltiga material som dispersions- och latexfärger inomhus, lacker och lasyrer, akrylfärger, träskyddsmedel, betser, grundfärger, häftgrund, växtskyddsmedel, desinfektionsmedel, oljor och mycket mer. (Ej för brännbart material)
För medelstora till stora projekt och frekvent användning
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Lätt airlesspistol med tvåfingeravtryckare för bekvämt och säkert arbete
Innovativ munstycksteknik – mjuk sprutstråle som ger perfekt täckförmåga vid överlappande sprutstråk
Praktiskt bärhandtag för enkelt byte av arbetsplats
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen
9 m lång, mycket flexibel färgslang ger stor aktionsradie
| Article number | 2443409 |
|---|---|
| MATERIAL | Väggfärger, lack och lasyrer, trä- och rostskyddsmedel |
| PROJEKTETS STORLEK | Små – medelstora |
| KAPACITET | 15 m² på 2 min |
| PRODUKTEGENSKAPER | Direktuppsugning, lätt Airless-pistol med tvåfingeravtryckare och tryckreglering |
| FÄRGMÄNGD | 1,25 l/min |
| SPRUTTRYCK | 110 bar |
| EFFEKT | 550 W |
| PISTOL | Lätt Airless-pistol i proffskvalitet |
| SLANGLÄNGD | 9 m |
| VIKT | 7,6 kg |
| I LEVERANSEN INGÅR | HEA vändbara munstycken 311 och 517 för tjockflytande och tunnflytande material samt filtersats |