


To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies







RRP 1,616.04 £ incl. VAT
⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.
All the advantages of a compact airless diaphragm pump combined in a robust unit for beginners - the SuperFinish 21 Pro. The Spraypack is designed for spraying emulsion and latex paints on medium-sized projects. The SuperFinish 21 Pro can also be used to spray wood & metal paints, using additional accessories. The inlet and outlet valve can be replaced quickly and easily while on the job site. This minimises downtime while keeping service costs low. The compact design is beneficial, requiring only a small amount of space when transporting. The SuperFinish 21 Pro is equipped with the innovative High Efficiency Airless (HEA) technology and can apply materials at low pressure with up to 55 % less spray mist compared to conventional airless sprayers.
with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less spray mist
- with a flexible suction system and 15 m long DN6 hose
- durable, low-maintenance sprayer with a very uniform spray pattern
- brushless motor and easy-to-replace wear parts
- minimum cleaning fluids required as only small internal cross-section in the unit
thanks to the airless spraying process
- low-pulsation for uniform spray, long service life and low maintenance requirements
| Article number | 2437313 |
|---|---|
| Materials handled | Dispersion, latex paints, adhesives, sealants. With additional accessories it is also suitable for water-based and solvent-based paints, lacquer paints, oils, release agents, fire protection paints, rust protection paints, synthetic resin paints, PVC paints, 2-component paints, primers and fillers |
| Max. nozzle size | 0,021" |
| Max. delivery rate | 2,1 l/min |
| Operating pressure | 20,7 Mpa |
| Weight | 23,6 kg |
| Motor output | 0,9 kW |
| Voltage | 110 V / 50 Hz |
| Technology | diaphragm pump |
| Drive | electric |
| Explosion protection | no |
| Hose length | 15 m |


The smallest WAGNER airless diaphragm pump - perfectly suited for painting work
⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.