RRP 21.869,68 inklusive moms
Alla fördelar med en kompakt membranpump kombinerad i en robust enhet för Airless-nybörjare – detta är SuperFinish 21 Pro. Spraypack är perfekt anpassad för bearbetning av dispersions- och latexfärger för mindre-mellanstora projekt. Med extra tillbehör kan SuperFinish 21 Plus också användas som lackeringsutrustning. Inlopps- och utloppsventilen kan enkelt och snabbt bytas ut direkt på byggarbetsplatsen. Arbetsavbrott är därmed minimal, samtidigt som servicekostnaderna förblir låga. Den kompakta designen är också fördelaktig, eftersom det inte krävs stort lagringsutrymme krävs för transport. SuperFinish 21 Pro är utrustad med innovativ High Efficiency Airless-teknologi (HEA) och kan applicera material med lågt tryck och därmed upp till 55 % mindre sprutdimma än konventionella Airless-enheter.
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Perfekt utrustad för dispersionsarbeten - inkl. flexibelt sugsystem och 15 m lång DN6-slang
Membranpump - extra underhållssnål och extra lång livslängd med mycket jämn sprutstråle
Underhållssnål - borstlös motor och lätt utbytbara slitdelar
Enkel rengöring - låg förbrukning av rengöringsmedel tack vare små tvärsnitt i utrustningen
Hög ytprestanda vid hög arbetshastighet tack vare Airless sprutprocess
Membranpump – lågpulserande drift för jämn sprutning, lång livslängd och lågt underhåll
| Article number | 2437311 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Dispersioner, latexfärger, tätningsmedel. Med ytterligare tillbehör även lämplig för vatten- och lösningsmedelsbaserade lacker, lackfärger, oljor, släppmedel, brandskyddsfärger, rostskyddsfärger, alkydlacker, PVC-lacker, 2-komponentslacker, grundning och filler |
| Max. munstycksstorlek | 0,021" |
| Max. matarmängd | 2,1 l/min |
| Driftstryck | 20,7 Mpa |
| Vikt | 23,6 kg |
| Motoreffekt | 0,9 kW |
| Spänning | 230-240 V AC, 50 Hz |
| Teknik | membranpump |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
| Slanglangd | 15 m |
