RRP 14.566,77 kr. incl. VAT
Alle fordelene ved en kompakt membranpumpe forenet i en robust enhed til Airless-nybegyndere – SuperFinish 21 Pro Spraypack passer perfekt til mellemstore projekter til påføring af dispersions- og latexmaling. Med ekstra tilbehør kan SuperFinish 21 Plus også bruges som lakeringsanlæg. Indsugnings- og udblæsningsventilen kan nemt og hurtigt udskiftes direkte på byggepladsen. Nedetiden er således minimal, mens serviceomkostningerne forbliver lave. Det kompakte design er også fordelagtigt, da der kun kræves lidt opbevaringsplads til transport. SuperFinish 21 Pro er udstyret med den innovative High Efficiency Airless-teknologi (HEA) og kan påføre materialer ved lavt tryk og derved danne op til 55 % mindre sprøjtetåge end konventionelle Airless-enheder.
High Efficiency Airless – teknologi med reduceret sprøjtetryk for maksimal kontrol, længere levetid og op til 55 % mindre sprøjtetåge
Perfekt udstyret til arbejder med dispersionsmaling – inkl. fleksibelt indsugningssystem og 15 m lang DN6-slange
Membranpumpe – næsten vedligeholdelsesfri, med lang levetid og meget jævn sprøjtestråle
Næsten vedligeholdelsesfri – kulløs motor og sliddele, der er lette at udskifte
Nem rengøring – lavt forbrug af rengøringsmidler på grund af udstyrets lille diameter
Høj arealydelse ved høj arbejdshastighed med Airless-sprøjteteknik
Membranpumpeteknologi – næsten pulsationsfri drift for jævn sprøjtestråle, lang levetid og minimal vedligeholdelse
| Article number | 2437311 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Dispersionsmaling, latexmaling, tætningsstoffer. Med ekstra tilbehør: Vand- og opløsningsmiddelbaserede lakker, lakmalinger, olier, slipmidler, brandbeskyttelse, rustbeskyttelse, kunstharpikslakker, PVC-lakker, 2-komponentlakker, grundmaling, fillere. |
| Maks. dysestørrelse | 0,021" |
| Maks. fødemængde | 2,1 l/min |
| Driftstryk | 20,7 Mpa |
| Vægt | 23,6 kg |
| Motoreffekt | 0,9 kW |
| Spænding | 230-240 V AC, 50 Hz |
| Teknologi | Membranpumpe |
| Drift | elektrisk |
| Eksplosionsbeskyttelse | nej |
| Slangelangde | 15 m |
