



To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies








⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.
All the advantages of a compact diaphragm pump combined in a robust device - the SuperFinish 21 Pro. The Spraypack is ideal for the application of paint, primers, stains, impregnations and oils for medium-sized projects. The SuperFinish 21 Pro can also be used to spray interior wall paints, using additional accessories. The inlet and outlet valve can be replaced quickly and easily while on the job site. This minimises downtime while keeping service costs low. The compact design is beneficial, requiring only a small amount of space when transporting.
- durable, low-maintenance sprayer with a very uniform spray pattern
- brushless motor and easy-to-replace wear parts
- minimum cleaning fluids required as only small internal cross-section in the unit
thanks to the airless spraying process
- low-pulsation for uniform spray, long service life and low maintenance requirements
- includes the 3.7-litre hopper and high-quality Vector Pro airless gun with TT3 FineFinish tip
| Article number | 2464402 |
|---|---|
| Materials handled | Water and solvent based varnishes, lacquer paints, oils, separating agents, synthetic resin varnishes, PVC varnishes, 2-component varnishes, primers, fillers. Using additional accessories: Dispersion, latex paints, adhesives, sealants |
| Max. nozzle size | 0,021" |
| Max. delivery rate | 2,1 l/min |
| Operating pressure | 20,7 Mpa |
| Weight | 23,6 kg |
| Motor output | 0,9 kW |
| Voltage | 230-240 V AC, 50 Hz |
| Technology | diaphragm pump |
| Drive | electric |
| Explosion protection | no |
| Hose length | 7,5 m |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.