







To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies










The Power Steamer 915 E is a multifunctional steam cleaner with 18 accessoriesthat can be used to clean numerous areas and surfaces in the home, including bathrooms, kitchens and floors. It also removes stubborn dirt around the house from barbecues, garden furniture, cars and more.
It eliminates up to 99.9% of bacteria and viruses with pure water vapour. Moving the device is very easy thanks to the castors and folding handle. With the integrated storage compartment, the small accessories can be quickly tidied up and cleverly stowed away.
The steam cleaner comes with 18 different accessories to tackle almost any cleaning task. These include:
Removes up to 99.9% of all bacteria and viruses.
With 18 accessories for thorough cleaning on all surfaces.
With pure steam, without chemical additives
Can also be used as a steam wallpaper remover with the enclosed plate.
| Article number | 2452656 |
|---|---|
| Cable length | 2.5 m |
| Tank capacity | 1.2 l |
| Pressure | 3.5 bar |
| Steaming time | approx. 40 min |
| Heating time | approx. 7 min |
| Power consumption | 1500 W |
| Weight | 5.6 kg |
| Hose length | 3 m |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.