


RRP 4,360.53 £ incl. VAT
The benefits of temperature regulation: Improved spray and coating properties, even when spraying highly viscous materials; reduced material consumption, low overspray and much more besides
Specially designed for emulsions, latex paints
Practical: Trolley-mounted hose reel for simple transportation on building sites
Flexible: For indoor and outdoor use, easily adapted to all Airless units
| Article number | 2311853 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, emulsions, facade paints, flame retardants, structural waterproofing |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.021" |
| OPERATING PRESSURE | Max. pressure 25 MPa |
| WEIGHT | 18 kg |
| MOTOR OUTPUT | Heating power 1300 W |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| TECHNOLOGY | Accessory |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| MAINS CONNECTION LEAD | 4 m |
| HOSE | DN10 / 15 m, PU sheath |
| TEMPERATURE REGULATOR | continuous 20°-60° |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.