


RRP 3,066.31 £ incl. VAT
The benefits of temperature regulation: Improved spray and coating properties, even when spraying highly viscous materials; reduced material consumption, low overspray and much more besides
| Article number | 2311852 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, varnishes, wood impregnations, oils, greases |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.015" |
| OPERATING PRESSURE | Max. pressure 25 MPa |
| WEIGHT | 3.5 kg |
| MOTOR OUTPUT | Heating power 600 W |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| TECHNOLOGY | Accessory |
| DRIVE | Electric |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| MAINS CONNECTION LEAD | 4 m |
| HOSE | DN6 / 10 m, stainless steel |
| TEMPERATURE REGULATOR | continuous 20°-60° |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.