
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies





RRP 8,576.17 £ incl. VAT
⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.
With the WAGNER PlastCoat 1030 spiral pump, all tasks relating to plaster application can be handled efficiently: Plastering (fine and decorative plaster, plaster primer), coating (aerated concrete coating, fillers), bonding/reinforcing (interior plaster, adhesive, reinforcing and tile mortar), filling and grouting (masonry, joint and frame grouting mortar) and casting (insulating and levelling compounds). Liquid woodchip, acoustic coatings, spray fillers and bitumen sealants as well as coarse materials with a grain size of up to 6 mm can also be applied.
: low-wear and low-maintenance for reliable and gentle application of heavy materials
gentle material feed through the stator via the hose to the spray lance and perfect atomization with compressed air
clear control panel, switching on and off via the lance and simple stator removal
20 m conveying heightand 40 m conveying radius, materials up to grain size6 mm can be processed
large tires, brushless DC motor and durable mortar hose
all material-carrying parts made of easy-to-clean material and automatic stator removal for easy disconnection of the pump from the suction system
| Article number | 2361588 |
|---|---|
| Materials handled | Plasters, fillers, flame retardants, structural waterproofing, adhesives, sealants |
| Max. delivery rate | 10 - 15 l/min |
| Max. feed height | 20 m |
| Max. delivery radius | 40 m |
| Operating pressure | max. 4 MPa |
| Weight | 58 kg |
| Power rating | 2.2 kW |
| Voltage | 230 V / 50 Hz |
| Possible suction systems (accessories may also be required) | Hopper |
| Technology | Worm pumps |
| Drive | Electrical |
| Explosion protection | No |
| Max. grain size | 6 mm |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.