RRP 116.060,00 € inklusive moms
Med WAGNERs snäckpump PlastCoat 1030 kan alla uppgifter som rör gipsapplicering hanteras effektivt: Putsning (fin- och dekorputs, putsgrund), beläggning (lättbetong, avjämningsmassor), limning/armering (invändig puts, lim-, armerings- och kakelputs), fyllning och injektering (vägg-, fog- och ramspackel) och fyllning (isolerings- och avjämningsmassor). Flytande träflis, akustisk beläggning, sprutade avjämningsmassor och bitumenförseglingar samt grova material med en kornstorlek på upp till 6 mm kan också appliceras.
lågt slitage och lågt underhåll för tillförlitlig och skonsam applicering av tunga material
skonsam materialmatning genom stator via slangen till sprutlansen och perfekt finfördelning med tryckluft
tydlig kontrollpanel, till- och frånkoppling via lansen och enkel statoravmontering
20 m transporthöjdoch 40 m transportradie, material upp till kornstorlek 6 mm kan bearbetas
stora däck, borstlös DC-motor och hållbar mortelslang
alla materialbärande delar är tillverkade av lättrengörligt material och automatisk statoravlägsnande för enkel frånkoppling av pumpen från sugsystemet
| Article number | 2361588 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Puts, spackel |
| Max. matarmängd | 10 - 15 l/min |
| Max. tryckhöjd | 20 m |
| Max. längd för högtrycksslang | 40 m |
| Driftstryck | Max. 4 MPa |
| Vikt | 58 kg |
| Motoreffekt | 2,2 kW |
| Spänning | 230 V / 50Hz |
| Teknik | Snäckpump |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
| Max. kornstorlek | 6 mm |
