RRP 59.99 £ incl. VAT
The compact W 125 paint spray system is an ideal introduction to the world of paint spraying for first-time users. It is particularly suitable for the application of wood and metal paint, varnish, wood preservatives and primers in small to medium-sized indoors and outdoors projects. Compact size and light weight ensure fatigue-free working. Intuitive setting options ensure easy handling. The three-way-adjustable spray jet, which offers horizontal, vertical and detailed round spraying, ensures comfortable working. No matter what you have to do around the house, whether it's upgrading old furniture, a fresh coat of paint for the garden bench or weather protection for the wooden fence - with the W 125 spray system you are well prepared for any everyday challenge!
For all low-viscosity solvent-based and water-based materials, such as enamels and varnishes, protective wood-staining products, primers and oils
For small to medium-sized projects, such as fences, furniture and garage doors
Extra-fine atomisation for uniform paint coverage with a single coat
Air jacket surrounds the spray jet to minimise overspray
3 paint jet settings to perfectly match the object being painted
Fully adjustable paint flow for precision painting
Compact size and light weight ensure fatigue-free working
Intuitive setting options for easy handling - ideal for first-time users
Easy cleaning thanks to detachable spray gun
| Article number | 2415862 |
|---|---|
| Suitable materials | Lacquers and varnishes |
| Project size | small - medium |
| Surface coverage | 5 m² in 10 min |
| Paint flow rate | fully adjustable, 0-150 ml/min |
| Atomisation power | 65 W |
| Power consumption | 350 W |
| Max. viscosity | 100 DIN-sec |
| Tank capacity | 600 ml |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.