RRP 639.00 £ incl. VAT
Control Pro 350 R represents a new generation of revolutionary airless paint sprayers based on a completely new technology — High Efficiency Airless (HEA). The new nozzle design allows a softer spray jet, so you always get streak-free results with perfect coverage when working with emulsion, varnish and other paints. The reduced pressure of the Control Pro 350 R brings further advantages over the previous Airless technology: up to 55% less overspray and effortless working with the high-quality Airless gun, which features significantly reduced trigger pressure and recoil.
This means maximum control and ease of use for projects small and large on wood, metal, walls and ceilings for room repair or renovations. In addition, the machine and its components are less heavily stressed, resulting in reduced wear and a longer service life.
The new generation of Control Pro Airless paint sprayers — with high-efficiency Airless technology. The benefits of our revolutionary nozzle and pump technology at a glance.
For water- and solvent-based materials such as emulsion and latex paints, enamels, vinyl, matt, silk, gloss, varnishes, acrylic paints, wood preservatives, stains, primers, undercoats, plant protection products, disinfectants, oils and more. (Not for flammable materials)
For medium to very large projects and frequent use
High-efficiency airless technology with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less overspray
Lightweight airless spray gun with two-finger trigger for more precision and to work for longer without fatigue
Innovative nozzle technology -softer spray improves control for a more consistent finish
Practical carrying handle to easily change work location
Direct intake from the paint container - no need to decant or refill
15 m flexible paint hose for a large working range
| Article number | 2371074 |
|---|---|
| COMPATIBLE MATERIAL | Wall & Ceiling and Wood & Metal paints including anti-corrosion products |
| PROJECT SIZE | medium - large |
| SURFACE COVERAGE | 15 m²/2 min |
| PRODUCT FEATURES | direct intake / lightweight Airless gun with two-finger trigger / pressure regulation |
| PAINT FLOW RATE | 1.50 l/min |
| SPRAY PRESSURE | 110 bar |
| POWER CONSUMPTION | 600 W |
| GUN | lightweight, professional quality Airless gun |
| HOSE LENGTH | 15 m |
| WEIGHT | 7.6 kg |
| SCOPE OF DELIVERY | 311 and 517 HEA reversible nozzles for high and low-viscosity liquids and filter kit |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.