RRP 7.158,95 inklusive moms
Control Pro 350 R står för en revolutionerande generation av färgspruta med en helt ny teknik – High Efficiency Airless, förkortat HEA. Den nya konstruktionen av munstycket ger en mjuk sprutstråle som alltid ger perfekt täckning utan ränder vid dispersions- eller lackeringsarbeten. Det lägre trycket i Control Pro 350 R ger också fler fördelar jämfört med den tidigare Airless-tekniken. Upp till 55 % mindre sprutdimma och ett bekvämt arbete med den högklassiga Airless-pistolen, som har en betydligt lägre avtryckarkraft och rekyl. Det innebär maximal kontroll och högsta användarvänlighet för alla som ofta målar, laserar och vårdar små till stora objekt eller vid upprustnings- och renoveringsarbeten då stora mängder väggfärg ska målas på innerväggar, i tak eller i källarutrymmen.
Dessutom belastas maskinen och dess komponenter mindre, vilket innebär mindre slitage och längre livslängd.
Den nya generationen Control Pro Färgspruta – med High Efficiency Airless-teknik. Fördelarna med den revolutionerande munstycks- och pumptekniken i korthet.
För vatten- och lösningsmedelshaltiga material som dispersions- och latexfärger inomhus, lacker och lasyrer, akrylfärger, träskyddsmedel, betser, grundfärger, häftgrund, växtskyddsmedel, underredsskydd, hålrumsförsegling, desinfektionsmedel, oljor och mycket mer (Ej för brännbart material)
För medelstora till stora projekt och frekvent användning
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Lätt airlesspistol med tvåfingeravtryckare för bekvämt och säkert arbete
Innovativ munstycksteknik – mjuk sprutstråle som ger perfekt täckförmåga vid överlappande sprutstråk
Praktiskt bärhandtag för enkelt byte av arbetsplats
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen
15 m lång, mycket flexibel färgslang ger stor aktionsradie
| Article number | 2371073 |
|---|---|
| Material | Väggfärger, lack och lasyrer, trä- och rostskyddsmedel |
| Projektets storlek | Medelstora – stora |
| Kapacitet | 15 m² på 2 min |
| Produktegenskaper | Direktuppsugning, lätt Airless-pistol med tvåfingeravtryckare och tryckreglering |
| Färgmängd | 1,50 l/min |
| Spruttryck | 110 bar |
| Effekt | 600 W |
| Pistol | Lätt Airless-pistol i proffskvalitet |
| Slanglängd | 15 m |
| I leveransen ingår | HEA vändbara munstycken 311 och 517 för tjockflytande och tunnflytande material samt filtersats |