


RRP 4,991.04 £ incl. VAT
The benefits of temperature regulation: Improved spray and coating properties, even when spraying highly viscous materials; reduced material consumption, low overspray and much more besides.
Ideal for emulsions, facade paints
Twice the radius of action for indoor and outdoor work: 30 m heated hose
Practical: Large trolley-mounted hose reel for simple transportation on building sites
| Article number | 2311854 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, emulsions, facade paints, flame retardants, structural waterproofing, adhesives, sealants |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.023" |
| OPERATING PRESSURE | Max. pressure 25 MPa |
| WEIGHT | 23 kg |
| MOTOR OUTPUT | Heating power 1100 W |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| TECHNOLOGY | Accessory |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| MAINS CONNECTION LEAD | 4 m |
| HOSE | DN10 / 30 m, PU sheath |
| TEMPERATURE REGULATOR | 20°-60° |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.