
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


The low position of the suction valve makes ProSpray 3.39 the most powerful WAGNER airless piston pump from the ProSpray family. On large construction sites, ProSpray 3.39 processes many materials such as water-thinnable and solvent-based enamels and varnishes, two-component coating materials, emulsions latex paints, release agents, oils, undercoats, primers and fillers. The ProSpray 3.39 filler spraypack is the perfect entry-level device for filling work. The WAGNER Airless piston pump is equipped with many innovative ProSpray features including the quick-change fluid section, the DigiTrac Control digital display and many more. The WAGNER Airless paint sprayer is an ideal companion on any terrain with the construction site-friendly cart with large tires.
More power: greater suction performance thanks to the low position of the suction valve
Twice as fast in emulsion applications option of working with two guns in parallel
Innovative ProSpray product features: tilting cart - change paints without using tools, etc.
| Article number | 2308264 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, oils, greases, emulsions, facade paints, flame retardants, structural waterproofing, plasters, fillers |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 3 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.039" |
| MAX. NOZZLE SIZE WITH 2 GUNS | 0.026" |
| MAX. DELIVERY RATE | 5.0 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 22.1 MPa |
| WEIGHT | 50 kg |
| MOTOR OUTPUT | 2.185 kW |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.