The Zip 52 Finishing double diaphragm pump is ideal for high-quality airspray applications with up to 8 bar and one gun.

To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


The Zip 52 Finishing double diaphragm pump is ideal for high-quality airspray applications with up to 8 bar and one gun.
Double diaphragm pump for airspray applications. Including material pressure regulator with integrated filter and suction hose. Material pressure up to 8 bar. Atomization air regulator for one spray gun integrated.
The highly robust and compact design of the pump meets all requirements for high-quality airspray-coatings. Special long-life diaphragms ensure high reliability and low wear.
All monitoring and control elements are located on the front for convenient operation: Regulators for pump, material pressure and atomization air, as well as all valves necessary to control the coating process.
The integrated fine-flow controller regulates the material pressure pulsation-free to the adjusted material pressure and thus ensures an entirely constant material flow and optimal coating results.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Demolding and separating |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Aluminium, PE (polyethylene), Stainless steel |
| Weight | 11.1 kg |
| Material outlet | M G 1/4'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 1.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Volumetric Free Flow Rate | 52 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 108 cm³ |
| Sound level at 6 bar air pressure | 73 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 4-90 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.