The Zip 52 Finishing double diaphragm pump is ideal for high-quality airspray applications with up to 8 bar and one gun.
The Zip 52 Finishing double diaphragm pump is ideal for high-quality airspray applications with up to 8 bar and one gun.
Double diaphragm pump for airspray applications. Including material pressure regulator with integrated filter and suction hose. Material pressure up to 8 bar. Atomization air regulator for one spray gun integrated.
The highly robust and compact design of the pump meets all requirements for high-quality airspray-coatings. Special long-life diaphragms ensure high reliability and low wear.
All monitoring and control elements are located on the front for convenient operation: Regulators for pump, material pressure and atomization air, as well as all valves necessary to control the coating process.
The integrated fine-flow controller regulates the material pressure pulsation-free to the adjusted material pressure and thus ensures an entirely constant material flow and optimal coating results.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating, Demolding and separating |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Aluminium, PE (polyethylene), Stainless steel |
| Weight | 11.1 kg |
| Material outlet | M G 1/4'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 1.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Volumetric Free Flow Rate | 52 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 108 cm³ |
| Sound level at 6 bar air pressure | 73 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 4-90 °C |
