The ZIP 52 is a universal double diaphragm pump with high performance and a wide range of applications.


The ZIP 52 is a universal double diaphragm pump with high performance and a wide range of applications.
Double diaphragm pump for material transport and circulating systems. Up to 8 bar and 52 L/min.
The ZIP 52 is a universal pump that has been tried and tested over many years with high performance and a long service life. Suitable for a wide range of liquids.
Low maintenance costs due to the particularly durable membrane.
ZIP pumps cover a wide range of applications: from pumping for paint supply systems, the transport and circulation of printing paints, solvents, colors, chemicals and oils, the disposal of liquid waste, low-viscosity adhesive supply to the filling/emptying of tanks, drums and containers.
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
|---|---|
| Weight | 3.8 kg |
| Material outlet | I G 1/2'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 1.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Volumetric Free Flow Rate | 52 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 108 cm³ |
| Sound level at 6 bar air pressure | 73 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material temperature | 4-90 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.