The Zip Eco Perfect Flow double diaphragm pump is ideal for airspray applications with up to 8 bar and one gun.


The Zip Eco Perfect Flow double diaphragm pump is ideal for airspray applications with up to 8 bar and one gun.
Double diaphragm pump for airspray applications. Economical entry-level model without material pressure regulator. Nevertheless, a low-pulsation unit thanks to the large-volume material filter. For pressures up to 8 bar and a gun.
The simply designed double diaphragm pump with pulsation damper is made for manual coating in all environments. The pump is compact, reliable and easy to maintain.
All monitoring and control elements are located on the front for convenient operation: Regulators for pump, material pressure and atomization air, as well as all valves necessary to control the coating process.
| Application area | Metal coating, Wood coating, Demolding and separating |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Aluminium, PE (polyethylene), Stainless steel |
| Weight | 7.9 kg |
| Material outlet | M G 1/4'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 1.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 8 bar |
| Volumetric Free Flow Rate | 28 l/min |
| Volumetric flow per double stroke | 62 cm³ |
| Sound level at 6 bar air pressure | 73 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material temperature | 4-90 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.