







To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies










RRP 25.99 £ incl. VAT
FURNO 100 is perfect for creative people who like do things themselves, amateur bakers and for small jobs around the house. With two temperature levels of 230°C and 360°C, it can be used to complete a wide range of projects. As well as stripping paint, it can also be used to mould, cook and bake, craft and much more - it's a real all-rounder. The gun offers three positions for perfect balance and comfort while working. The fold-out wire is perfect for hands-free working and the pin position is especially suitable for more precise working. A thermal automatic shut-off function ensures safety.
| Article number | 2398547 |
|---|---|
| Temperature range | 230°C / 360°C |
| Airflow settings | 2 |
| Special equipment | - |
| Temperature settings | 2 |
| Airflow capacity | 100 and 150 l/min |
| Power | 350 W |
| Cable length | 1,8 m |
| Voltage | 220 - 240V ~ |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.