RRP 499.95 £ incl. VAT
The Control Pro 250 R is a compact airless paint sprayer with a carry handle, which is designed for experienced DIY'ers. It allows you to work with all solvent and water based paints, varnishes and wood preservatives as well as emulsion and latex paints. The Control Pro 250 R is from a completely new generation of Airless paint sprayers, which are equipped with High Efficiency Airless, or HEA technology. This is based on innovative nozzle technology combined with a highly efficient but pressure-reduced pump. The reduced spraying pressure allows simple and clean working with an Airless device, providing maximum control with up to 55% less overspray. Perfect, streak-free results are possible, even for first-time users.
The lower pressure also supports effortless operation with the high-quality Airless gun, which features significantly reduced trigger pressure and recoil compared to conventional airless sprayers.
The new generation of Control Pro Airless paint sprayers — with high-efficiency Airless technology. The benefits of our revolutionary nozzle and pump technology at a glance.
For water- and solvent-based materials such as emulsion and latex paints, enamels, vinyl, matt, silk, gloss, varnishes, acrylic paints, wood preservatives, stains, primers, undercoats, plant protection products, disinfectants, oils and more. (Not for flammable materials)
For medium to large projects and frequent use
High-efficiency airless technology with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less overspray
Lightweight airless spray gun with two-finger trigger for more precision and to work for longer without fatigue
Innovative nozzle technology -softer spray improves control for a more consistent finish
Practical carrying handle to easily change work location
Direct intake from the paint container - no need to decant or refill
9 m flexible paint hose for a large working range
| Article number | 2371070 |
|---|---|
| COMPATIBLE MATERIAL | Wall & Ceiling and Wood & Metal paints including anti-corrosion products |
| PROJECT SIZE | small – medium |
| SURFACE COVERAGE | 15 m²/2 min |
| PRODUCT FEATURES | direct intake / lightweight Airless gun with two-finger trigger / pressure regulation |
| PAINT FLOW RATE | 1.25 l/min |
| SPRAY PRESSURE | 110 bar |
| POWER CONSUMPTION | 550 W |
| GUN | lightweight, professional quality Airless gun |
| HOSE LENGTH | 9 m |
| SCOPE OF DELIVERY | 311 and 517 HEA reversible nozzles for high and low-viscosity liquids and filter kit |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.