RRP 5.724,95 inklusive moms
Control Pro 250 R är ett kompakt färgspruta med bärhandtag för den erfarna gör-det-självaren. Alla lösningsmedelshaltiga och vattenspädbara lacker, lasyrer och träskyddsmedel samt dispersions- och latexfärger kan bearbetas. Control Pro 250 R tillhör en helt ny generation av färgsputa som har High Efficiency Airless, förkortat HEA-teknik. Den går ut på att munstyckstekniken kombineras med en högeffektiv men tryckreducerad pump. Det lägre spruttrycket ger med maximal kontroll och upp till 55 % mindre sprutdimma ett enkelt och rent arbete med ett Airless-aggregat. Även förstagångsanvändaren kan därmed få en perfekt färgpåföring utan ränder.
Det lägre trycket underlättar också ett bekvämt arbete med den högklassiga Airless-pistolen, som har en avtryckarkraft och rekyl som är betydligt lägre än för konventionella Färgsprutor.
Den nya generationen Control Pro Färgspruta – med High Efficiency Airless-teknik. Fördelarna med den revolutionerande munstycks- och pumptekniken i korthet.
För vatten- och lösningsmedelshaltiga material som dispersions- och latexfärger inomhus, lacker och lasyrer, akrylfärger, träskyddsmedel, betser, grundfärger, häftgrund, växtskyddsmedel, desinfektionsmedel, oljor och mycket mer. (Ej för brännbart material)
För medelstora till stora projekt och frekvent användning
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Lätt airlesspistol med tvåfingeravtryckare för bekvämt och säkert arbete· Innovativ munstycksteknik – mjuk sprutstråle som ger perfekt täckförmåga vid överlappande sprutstråk
Praktiskt bärhandtag för enkelt byte av arbetsplats
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen
9 m lång, mycket flexibel färgslang ger stor aktionsradie
| Article number | 2371069 |
|---|---|
| MATERIAL | Väggfärger, lack och lasyrer, trä- och rostskyddsmedel |
| PROJEKTETS STORLEK | små – medelstora |
| KAPACITET | 15 m² på 2 min |
| PRODUKTEGENSKAPER | Direktuppsugning, lätt Airless-pistol med tvåfingeravtryckare och tryckreglering |
| FÄRGMÄNGD | 1,25 l/min |
| SPRUTTRYCK | 110 bar |
| EFFEKT | 550 W |
| PISTOL | Lätt Airless-pistol i proffskvalitet |
| SLANGLÄNGD | 9 m |
| I LEVERANSEN INGÅR | HEA vändbara munstycken 311 och 517 för tjockflytande och tunnflytande material samt filtersats |