

RRP 1,733.03 £ incl. VAT
| Article number | 2301832 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, varnishes, wood impregnations, oils, greases |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 1 |
| MAX. DELIVERY RATE | 52 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 8 MPa |
| WEIGHT | 3.8 kg |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Flexible suction system |
| TECHNOLOGY | Double diaphragm pump |
| DRIVE | Pneumatic |
| EXPLOSION PROTECTION | Yes |
| AIR INLET PRESSURE | 0.1-0.8 MPa |
| MAX. MATERIAL PRESSURE | 0.8 MPa |
| MAX. INTAKE HEIGHT | 4.9 m |
| MAX. SOLID PARTICLE SIZE | 2 mm |
| SOUND PRESSURE LEVEL (50 cycles/min) | 76 dB(A) |
| OPERATING TEMPERATURE | 4-90° |
| COMPRESSED AIR CONNECTOR | 1/4" |
| MATERIAL CONNECTIONS | 1/2" |
| PUMP RATION | 1:1 |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.