The ProSpray 3.20 is a tried-and-tested piston pump that WAGNER offers professional looking to explore the advantages of airless spray technology. Efficient and professional.
The ProSpray 3.20 airless entry-level device is part of the robust ProSpray range. The tried-and-tested piston pump technology features ideal material delivery and low wear. The compact construction of the PS 3.20 ensures excellent, fatigue-free operation on project sites. Ideal applications include medium-sized projects with materials such as interior emulsion paints. Wood and metal paints and varnishes can be processed using a top hopper (5l). Profit from this modern technology and excellent value for money today. Professional. Profitable. ProSpray.
a longer service life thanks to innovative HEA low-pressure airless technology and optimised control over the spray pressure range
for a soft spray pattern and up to 55 % less spray mist
for optimised storage of the hose
for high levels of operating safety and easy start-up. The inlet valve is released with the press of a finger.
for simple intake directly from the original container
for medium-sized projects, ideal for interior emulsion paints
easy to operate and a reduced number of settings options makes starting up the sprayer easier. The HEA pressure gauge offers optimised control and adjustment of the pressure range.
| Article number | 2413421 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Water and solvent based paints, lacquers, oils, separating agents, synthetic resins, PVC varnishes, 2-K varnishes, primers, fillers, fire protection paints, rust protection paints, emulsion paints, latex paints, adhesives and sealants |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.021“ |
| MAX. DELIVERY VOLUME | 2.0 l/min |
| DELIVERY VOLUME 12 MPa | 1.6 l/min |
| MAX. OPERATING PRESSURE | 20.7 MPa |
| WEIGHT | 13.6 kg |
| MOTOR POWER | 1 kW |
| VOLTAGE | 230V/50 Hz |
| SUCTION SYSTEM | flexible |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | electric |
| EXPLOSION PROTECTION | No |
| MULTIFUNCTION SWITCH | No |
| INTEGRATED SOCKET | No |
| INLET VALVE DEPRESSOR | Yes |
| MAXIMUM HOSE LENGTH | 30 m |
