RRP 28.935,62 inklusive moms
ProSpray 3.20 är en liten och smidig kolvpump med beprövad Airless-teknik. Effektiv och professionell.
ProSpray 3.20 är en utav de mindre sprutorna som tillhör den robusta ProSpray produktfamiljen. Den beprövade kolvpumptekniken utmärker sig genom perfekt materialmatning och lågt slitage. Den kompakta designen av PS 3.20 garanterar ett utmärkt resultat och smidigt utförande. Medelstora projekt med material som passar för interiör är idealiska. Med en överbehållare (5l) kan dessutom lacker och lasyrer bearbetas. Dra nytta av modern teknik och ett optimalt pris-prestanda förhållande. Professionell. Lönsam. ProSpray.
längre livslängd genom innovativ HEA-lågtryck-Airless-teknik och optimal kontroll över spruttrycksområdet
för en mjuk sprutbild och upp till 55% mindre sprutdimma
den optimala förvaringen av slangen
för hög driftsäkerhet och enkel igångsättning. Med ett fingertryck är inloppsventilen öppen igen.
för enkel insugning av material från originalbehållaren
perfekt för medelstora projekt inomhus.
Lätt att hantera med ett minskat antal inställningsmöjligheter som förenklar användningen av färgsprutan. HEA-manometern erbjuder optimal kontroll och inställning av tryckområdet.
| Article number | 2412438 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Vatten- och lösningsmedelshaltiga lacker, lackfärger, oljor, släppmedel, alkydlacker PVC-lacker, 2-komponentlacker, grundning, filler, brandskyddsfärger, rostskyddsfärger, dispersion, latexfärger, lim, tätningsmaterial |
| Maximal munstycksstorlek | 0,021“ |
| Maximal matningsmängd | 2,0 l/min |
| Matningsmängd 12 MPa | 1,6 l/min |
| Maximalt arbetstryck | 20,7 MPa |
| Vikt | 13,6 kg |
| Motoreffekt | 1 kW |
| Spänning | 230V/50Hz |
| Sugsystem | flexibelt |
| Teknologi | kolvpumpar |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
| Multifunktionsknapp | nej |
| Integrerat eluttag | nej |
| Inloppsventilavtryckare | ja |
| Maximal slanglängd | 30 m |
