RRP 11,374.55 £ incl. VAT
The new, valve-free high-pressure spiral pump PlastCoat HP 30 from WAGNER convinces with its easy handling, excellent reliability and maximum performance. This is possible thanks to the combination of robust rotor-stator pump technology and comfortable airless technology. The powerful spiral pump for even high-viscosity fillers sets new standards in terms of pumping performance and operating convenience. It is the first of its kind from WAGNER to also be able to process dispersion paint with innovative HEA technology.
The user-friendly operating concept enables error-free application - even for beginners. The ergonomic airless gun and high-pressure hose guarantee a high level of operating comfort when applying the material.
The PlastCoat HP 30 provides a convincing delivery capacity of >10kg/min. The spraying pressure can also be freely adjusted (40-120 bar).
The low-wear and low-maintenance spiral pump is characterised by its robust and proven technology. In addition, airless spraying technology allows particularly high-quality surfaces to be achieved.
Thanks to HEA technology, the spiral pump can easily be converted for the application of dispersion paints.
The PlastCoat HP 30 enables quiet and comfortable airless spraying without an additional compressor at up to 120 bar working pressure.
Smooth device start-up thanks to rotor-stator break-free program. The dry-run protection and additional pressure regulation ensure a longer service life. Prime & Clean mode makes cleaning and adding material easier.
| Article number | 2388301 |
|---|---|
| Materials handled | Water-based primers, Outdoor and indoor water-based dispersion paints, Fabric adhesives and dispersion paints, Dispersion fillers, Airless fillers, Mineral fillers |
| Price category (Cat. 1-5) | Category 3 |
| Max. delivery rate | >10 kg / min (airless dispersion spray filler) |
| Max. feed height | 20 m |
| Max. delivery radius | 22.5 m |
| Operating pressure | Max. 120 bar, 12MPa |
| Weight | 72 kg |
| Motor output | 2.3 kW |
| Voltage | 230 V / 50Hz |
| Technology | Worm pumps |
| Drive | Electrical |
| Explosion protection | No |
| Max. grain size | 0.3 mm (Airless fillers, dispersion fillers) |
