RRP 102.528,38 kr. incl. VAT
PlastCoat HP 30 er kendetegnet ved sin pålidelige og gennemprøvede teknologi. Den er også robust og nem at bruge. Det brugervenlige betjeningskoncept samt det farvekoordinerede manometer til regulering af trykket muliggør en fejlfri brug. Selv for mindre erfarne operatører er risikoen for fejl lav. Den ergonomiske airless-pistol AG 19 og højtryksslangen med slangepisk gør det muligt at håndtere slangen let, med høj betjeningskomfort og særlig trætningsfri anvendelse. Airless-teknologien er kendetegnet ved en høj arbejdshastighed og en særlig høj kvalitet af overfladeresultater.
Det brugervenlige kontrolpanel til styring af rotor og stator muliggør fejlfri anvendelse – også for uøvede brugere. Den ergonomisk korrekte Airless-sprøjtepistol og højtryksslangen er behagelige at arbejde med, når materialet skal påføres.
PlastCoat HP 30 har en effekt på >10 kg/min. Desuden kan sprøjtetrykket justeres trinløst (40-120 bar).
Den robuste og teknisk gennemprøvede rotor/stator pumpe er næsten uopslidelig og så godt som vedligeholdelsesfri. Desuden kan man få overflader, der fremstår særligt eksklusive med Airless-sprøjteteknikken.
Pumpen kan nemt og hurtigt ombygges til brug med dispersionsmaling med HEA-teknologi (kræver ekstra tilbehør).
Støjsvag og behagelig Airless-sprøjtning med PlastCoat HP 30 med et arbejdstryk på op til 120 bar – uden ekstra kompressor.
Gnidningsfri start med rotor-stator-program. Tørløbssikringen og den ekstra trykluftregulering sikrer længere levetid. Prime & Clean-funktionen letter rengøring og materialepåføringen.
| Article number | 2388301 |
|---|---|
| Materialer, der kan forarbejdes | Airless spartelmasser, Spartelmasser til dispersionsmaling, Vandbaseret dispersionsmaling til udvendig og indvendig brug, Vandholdige grundere |
| Vægt | 72 kg |
| Motoreffekt | 2.3 kW |
| Spænding | 230 V / 50Hz |
| Driftstryk | Max. 120 bar, 12MPa |
| Maks. fødemængde | >10 kg / min (Airless sprøjtespartel til dispersionsmaling) |
| Maks. løftehøjde | 20 m |
| Maks. højtryksslangelængde | 22,5 m |
| Maks. kornstørrelse | 0,3 mm (Airless spartelmasser, Spartelmasser til dispersionsmaling ) |
| Teknologi | Snekkepumpe |
| Priskategori (kat. 1-5) | Kategori 3 |
| Drift | elektrisk |
