RRP 153.930,00 inklusive moms
Den nya ventillösa högtrycksskruvpumpen PlastCoat HP 30 från WAGNER imponerar med enkel hantering, hög tillförlitlighet och maximal prestanda. Detta är möjligt tack vare kombinationen av robust rotor-stator-teknik med komfortabel Airless-teknik. Den effektiva skruvpumpen för de tyngsta spacklingsarbetena sätter nya standarder när det gäller matningseffekt och användarkomfort. Den är den första i sitt slag från WAGNER som dessutom kan bearbeta dispersionsfärg med den innovativa HEA-tekniken.
Så användarvänlig att även oerfarna användare kan arbeta felfritt. Den ergonomiska Airless-pistolen och högtrycksslangen garanterar en hög användarkomfort vid materialpåföringen.
PlastCoat HP 30 övertygar med sin matningskapacitet på mer än 10 kg/min. Spruttrycket kan regleras steglöst mellan 40 och 120 bar.
Den slittåliga skruvpumpen behöver inte mycket underhåll och utmärker sig genom sin robusta och beprövade teknik. Dessutom går det att få särskilt högkvalitativa ytor med Airless sprutteknik.
Med en enkel ombyggnad kan skruvpumpen utan problem användas för påföring av dispersionsfärger tack vare HEA-tekniken.
PlastCoat HP 30 möjliggör tyst och behaglig Airless-sprutning utan extra kompressor med upp till 120 bar arbetstryck.
Problemlös start av maskinen tack vare program för frikoppling av rotor-stator. Torrgångsskyddet och den extra tryckregleringen ger längre livslängd. Prime & Clean-läget underlättar rengöring och materialpåfyllning.
| Article number | 2388301 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Airless-spackel, Dispersionsspackelmassa, Vattenbaserade ytter- och innerdispersionsfärger, Vattenhaltiga grundningar |
| Max. matarmängd | >10 kg / min (Airless-dispersionssprutspackel) |
| Max. tryckhöjd | 20 m |
| Max. längd för högtrycksslang | 22,5 m |
| Driftstryck | Max. 120 bar, 12MPa |
| Vikt | 72 kg |
| Motoreffekt | 2,3 kW |
| Spänning | 230 V / 50Hz |
| Teknik | Snäckpump |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
| Max. kornstorlek | 0,3 mm (Airless-spacke, Dispersionsspackelmassa) |
