The automatic airspray gun was specially developed for applications in continuous operation where high-quality surfaces are required.




The automatic airspray gun was specially developed for applications in continuous operation where high-quality surfaces are required.
The automatic airspray gun WAGNER GA 1900 ensures brilliant surfaces by fine atomization and thus meets high coating requirements.
High precision and reproducible spray pattern.
Significant material savings thanks to an application efficiency of up to 85%.
Long service life of the gun due to the use of high quality materials.
The round design prevents large area material deposits on the gun body.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray - Conventional |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel |
| Dimensions | 119 x 52 x 49 mm |
| Weight | 890 g |
| Max. Material Pressure | 18 bar |
| Max. Sound Level | 102 dB(A) |
| Nozzle size | 0.5-1.4 mm |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.