The Leopard 48-110 high-pressure piston pump can be used for airless applications with up to 370 bar. It is ideal for small to medium-sized surfaces and materials with medium viscosity.



The Leopard 48-110 high-pressure piston pump can be used for airless applications with up to 370 bar. It is ideal for small to medium-sized surfaces and materials with medium viscosity.
High-pressure piston pump, stainless steel, for airless applications 370 bar and 6.6 l/min max. Ideal e.g. for industrial coatings in metal industries, smaller Protective Coating applications and long hose lines.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
All operating elements are ergonomically integrated in the compact maintenance unit. This ensures easy adjustment and operation of the pump.
The easily accessible separating agent chamber, easy-to-replace packs, and the ability to disassemble the paint section for maintenance purposes independently of the air motor significantly reduce maintenance requirements and service times.
The trolley "RackCaddy" is extremely robust and a safe all-around protection for pump and accessories - even in case of a crash. An integrated suspension makes crane transport easy. The large wheels with solid rubber tires ensure a power-saving transport to the place of use.
| Application area | Metal coating, Protective Coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Weight | 36 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1/2'' |
| Air inlet pressure | 2.5-8 bar |
| Max. Material Pressure | 370 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 110 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 6.6 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 74 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 48 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.