With the pneumatic double diaphragm pump, users can create high-quality surfaces even without a material pressure regulator. It is suitable for a wide range of airspray applications.


With the pneumatic double diaphragm pump, users can create high-quality surfaces even without a material pressure regulator. It is suitable for a wide range of airspray applications.
The DP 1-40 is the universal solution for airspray applications in the low-pressure range, including the coating of furniture or plastic parts. On the one hand, it is suitable for manual applications with small processing quantities for the direct supply of one to two guns. On the other hand, the pump can also be integrated into systems with mixing or color change systems.
The dead space free fluid section with a particularly small volume ensures high savings on color changes and pump flushing. The power is completely sufficient to supply 4 airspray guns.
All parts in contact with the material are made of nickel-plated aluminum, stainless steel and plastic. This enables the processing of almost all coating materials without restriction with only one pump variant.
Two manual air pressure regulators with pressure gauges allow the precise adjustment of material pressure and atomizing air.
The pump concept enables pulsation-free operation for optimum coating quality.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Aluminum, nickel plated, Stainless steel, rustproof, POM (polyacetal) |
| Dimensions | 192 x 165 x 265 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Material outlet | I G 3/8'' |
| Compressed air connection | M G 1/4'' |
| Air inlet pressure | 1-6 bar |
| Max. Material Pressure | 6 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 40 cm³ |
| Max. Sound Level | 62 dB(A) |
| Transmission ratio (:1) | 1 :1 |
| Material temperature | 5-60 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.