The 2K COMFORT with two fluid circuits enables the simultaneous application of two materials with just one system.


The 2K COMFORT with two fluid circuits enables the simultaneous application of two materials with just one system.
Electronic mixing system with two separate, indepently working fluid circuits, e.g. for processing incompatible paint systems or the independent supply of two paint booths. Up to ten colors and three components per fluid circuit.
When different material are to be processed, which are not chemically compatible, contact between those materials should be avoided to have a safe process. Splitting these material on both circuits of the unit guarantees that.
Intuitive menu navigation via color display and four control elements - start, stop, flush and recipe change.
The exact measurement of the material flows via gear flow meter, stroke sensor or Coriolis flow meter and the precise dosing with the WAGNER injection valves ensure constant mixing ratios and high homogenization even with the smallest mixing ratios.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide |
| Max. Material Pressure | 325 bar |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 115-230 V |
| Max. Delivery Rate in Operation | 7 l/min |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-60 °C |
| Material viscosity | 20-2,200 mPas |
| Mixing Accuracy | 1 % |
| Mixing ratio | 0.1-50 :1 |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.