The 2K COMFORT XL is an electronic mixing and dosing system for multi-color applications with a material pressure of up to 530 bar.


The 2K COMFORT XL is an electronic mixing and dosing system for multi-color applications with a material pressure of up to 530 bar.
Electronic mixing system for applications with high flow rates and material pressure of up to 530 bar. Up to ten colors and four components.
When different material are to be processed, which are not chemically compatible, contact between those materials should be avoided to have a safe process. Splitting these material on both circuits of the unit guarantees that.
Intuitive menu navigation via color display and four control elements - start, stop, flush and recipe change.
The exact measurement of the material flows via gear flow meter, stroke sensor or Coriolis flow meter and the precise dosing with the WAGNER injection valves ensure constant mixing ratios and high homogenization even with the smallest mixing ratios.
| Application area | Metal coating, Plastic coating, Protective Coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | Airspray, Airless, AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, shear sensitive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Carbide, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Material outlet | M G 3/8'' |
| Max. Material Pressure | 530 bar |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 115-240 µA |
| Max. Delivery Rate in Operation | 25 l/min |
| Material pH value | 9-3.5 pH |
| Material temperature | 5-60 °C |
| Material viscosity | 20-10,000 mPas |
| Mixing Accuracy | 2 % |
| Mixing ratio | 0.1-50 :1 |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.