RRP 639.00 £ incl. VAT
Powerful and mobile Airless paint sprayer for all painting jobs, including medium to large objects, for experienced DIY'ers. Equipped with High Efficiency Airless technology, utilising reduced pressure and a new innovative nozzle, the Control Pro 350 M guarantees streak-free, perfect paint coverage. All solvent and water based paints, varnishes and wood preservatives as well as emulsion and latex paints can be used, with up to 55% less overspray compared with conventional Airless spraying.
The high-quality Airless gun with two-finger trigger and 15-metre, ultra-flexible hose offers maximum operating comfort. The cart with telescopic handle saves space while transporting and storing the device and is easy to moving around the workplace.
The new generation of Control Pro Airless paint sprayers — with high-efficiency Airless technology. The benefits of our revolutionary nozzle and pump technology at a glance.
For water- and solvent-based materials such as emulsion and latex paints, enamels, vinyl, matt, silk, gloss, varnishes, acrylic paints, wood preservatives, stains, primers, undercoats, plant protection products, disinfectants, oils and more. (Not for flammable materials)
For medium to very large projects and frequent use
High-efficiency airless technology with reduced spraying pressure for maximum control, longer service life and up to 55% less overspray
Lightweight airless spray gun with two-finger trigger for more precision and to work for longer without fatigue
Innovative nozzle technology -softer spray improves control for a more consistent finish
Cart with telescope handle for easy transport and space-saving storage
Direct intake from the paint container - no need to decant or refill
15 m flexible paint hose for a large working range
| Article number | 2371058 |
|---|---|
| COMPATIBLE MATERIAL | Wall & Ceiling and Wood & Metal paints including anti-corrosion products |
| PROJECT SIZE | medium – large |
| SURFACE COVERAGE | 15 m²/2 min |
| PRODUCT FEATURES | direct intake / lightweight Airless gun with two-finger trigger / pressure regulation |
| PAINT FLOW RATE | 1.5 l/min |
| SPRAY PRESSURE | 110 bar |
| POWER CONSUMPTION | 600 W |
| GUN | lightweight, professional quality Airless gun |
| HOSE LENGTH | 15 m |
| SCOPE OF DELIVERY | 311 and 517 HEA reversible nozzles for high and low-viscosity liquids and filter kit |


For beginners and professionals: the WAGNER DIY App makes spraying projects easier – with training, support, and inspiration.
Everything for your next painting project: easily and conveniently order paint spray systems, accessories, or spare parts from the official WAGNER online shop.

Material Test Database: Learn how to correctly set up your device for each material and find out which paints and coatings are suitable for your WAGNER model.