RRP 7.709,95 inklusive moms
Kraftfullt och flyttbart färgspruta för alla måleriarbeten även av stora objekt för erfarna gör-det-självare. Control Pro 350 M har High Efficiency Airless-tekniken, alltså lägre tryck och ett innovativt munstycke som ger en perfekt täckande färgpåföring utan ränder. Alla lösningsmedelshaltiga och vattenspädbara lacker, lasyrer och träskyddsmedel samt dispersions- och latexfärger kan bearbetas med upp till 55 % mindre sprutdimma jämfört med konventionell sprutmålning. Till maximal bekvämlighet bidrar även den högvärdiga Airless-pistolen med tvåfingeravtryckare och den 15 meter långa och mycket flexibla slangen.
Vagnen med teleskophandtag sparar plats vid transport och förvaring och underlättar också byte av arbetsplats.
Den nya generationen Control Pro Färgspruta – med High Efficiency Airless-teknik. Fördelarna med den revolutionerande munstycks- och pumptekniken i korthet.
För vatten- och lösningsmedelshaltiga material som dispersions- och latexfärger inomhus, lacker och lasyrer, akrylfärger, träskyddsmedel, betser, grundfärger, häftgrund, växtskyddsmedel, desinfektionsmedel, oljor och mycket mer (Ej för brännbart material)
För medelstora till mycket stora projekt och frekvent användning
Högeffektiv airlessteknik med reducerat spruttryck för maximal kontroll, ökad livslängd och upp till 55 % mindre sprutdimma
Lätt airlesspistol med tvåfingeravtryckare för bekvämt och säkert arbete
Innovativ munstycksteknik – mjuk sprutstråle som ger perfekt täckförmåga vid överlappande sprutstråk
Vagn med teleskophandtag för bekväm transport och platsbesparande förvaring
Suger direkt ur färghinken, inget behov av att hälla över eller fylla på färgen
15 m lång, mycket flexibel färgslang ger stor aktionsradie
| Article number | 2371057 |
|---|---|
| MATERIAL | Väggfärger, lack och lasyrer, trä- och rostskyddsmedel |
| PROJEKTETS STORLEK | Medelstora – stora |
| KAPACITET | 15 m² på 2 min |
| PRODUKTEGENSKAPER | Direktuppsugning, lätt Airless-pistol med tvåfingeravtryckare och tryckreglering |
| FÄRGMÄNGD | 1,50 l/min |
| SPRUTTRYCK | 110 bar |
| EFFEKT | 600 W |
| PISTOL | Lätt Airless-pistol i proffskvalitet |
| SLANGLÄNGD | 15 m |
| I LEVERANSEN INGÅR | HEA vändbara munstycken 311 och 517 för tjockflytande och tunnflytande material samt filtersats |