



RRP 3,279.09 £ incl. VAT
SuperFinish 23 CR is a powerful, compact diaphragm pump with the proven QLS long-stroke technology, which enables the processing of highly viscous materials and ensures a long service life. SF 23 CR processes a wide variety of materials and is suitable for epoxy and polyurethane (PU), SPUR foams and aqueous solutions. The unit can be completely controlled and works reliably even in the low pressure range - crucial for quality concrete injection. The heating nozzle can be used with all FineCoat guns.
| Article number | 2415601 |
|---|---|
| Materials handled | Water- and solvent-based paints, lacquer paints, oils, release agents, synthetic resin paints, PVC paints, 2-component paints, primer, filler, fire protection paints, rust protection paints, dispersion, latex paints, adhesives, sealants, facade paint, roof coatings, floor coatings, silicone resin paint, chemical and abrasive materials, disinfectants |
| Max. nozzle size | 0,023" |
| Max. delivery rate | bis 2,6 l/min |
| Operating pressure | 25 MPa |
| Weight | 29 kg |
| Motor output | 1,3 kW |
| Voltage | 230 V / 50 Hz |
| Technology | Diaphragm pump |
| Drive | Electrical |
| Explosion protection | no |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.