RRP 44.375,38 inklusive moms
SuperFinish 23 CR är en kraftfull, kompakt membranpump med den beprövade QLS-tekniken (Quality Long Stroke), som möjliggör bearbetning av högviskösa material och lång livslängd. SF 23 CR bearbetar många olika material och passar för epoxi och polyuretan (PU), SPUR-skum och vattenhaltiga lösningar. Den kan regleras steglöst och arbetar absolut tillförlitligt även i lågtrycksområdet, vilket är avgörande för betonginjektion med hög kvalitet. Pumpen kan användas med alla på marknaden förekommande paket.
| Article number | 2415601 |
|---|---|
| Bearbetningsbart material | Vatten- och lösningsmedelsbaserade färger, lackfärger, oljor, släppmedel, syntetiska hartsfärger, PVC-färger, tvåkomponentsfärger, primer, spackel, brandskyddsfärger, rostskyddsfärger, dispersion, latexfärger, lim, tätningsmedel, fasadfärger, takbeläggningar, golvbeläggningar, silikonhartsfärger, kemiska och slipande material, desinfektionsmedel |
| Max. munstycksstorlek | 0,023" |
| Max. matarmängd | 2,6 l/min |
| Driftstryck | 25 MPa |
| Vikt | 29 kg |
| Motoreffekt | 1,3 kW |
| Spänning | 230 V / 50 Hz |
| Teknik | membranpump |
| Drivning | elektrisk |
| Explosionsskydd | nej |
