





To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies










RRP 382.29 £ incl. VAT
Quick to use thanks to minimal heating time - the innovative Flash Boil technology means that the SteamForce Speed Pro steam wallpaper stripper is ready for use in less than 4 minutes. Two practical plate sizes are included: a small one for narrow areas and a larger one for efficiently working on large areas. Thanks to its high performance, several layers of wallpaper can be removed easily without leaving any residue.
SteamForce Speed Pro features a step to reach up high and can support up to 150 kg. Thanks to the flexible, 5 m long hose, the working radius is increased and minimizes the need to reposition the device. The water tank can be easily removed for refilling. All parts can be conveniently stored in the steam wallpaper stripper to save space. There is a large foldable carrying handle and two recessed handles on the side for transport.
- Flash boil technology heats the water in under four minutes
- two different steamer plates to adapt to any surface
– 5 m hose for large working range and easy filling thanks to removable water tank
- the steamer plates, hose and power cable can be stored in the device
- foldable carrying handle and two side handles
- effectively removes all types of wallpaper including multiple layers
no chemicals required, even small sections can be removed without leaving any residue
- with replaceable heating element
| Article number | 2418214 |
|---|---|
| Weight | 7.5 kg |
| Motor output | 2.75 kW |
| Voltage | 230 V |
| Steam plates | 321 x 242 mm und 150 x 75 mm |
| Mains cable | 5 m |
| Water capacity | 5.1 litre |
| Usage time | max. 68 min |
| Heat up time | approx. 3.5 min |
| Flexible hose | 5 m |
| Step load capacity | 150 kg |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.