
To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.
The WAGNER Airless spraying unit ProSpray 3.31 is ideally suited for large dispersion projects such as those that arise in new construction or renovation projects. The spraypack is ideally suited for processing emulsion and latex paints. With additional accessories, water-thinnable and solvent-based paints, two-component coating materials, release agents, oils, undercoats, primers and fillers can also be sprayed. The construction site-friendly trolley with large tires makes the WAGNER Airless piston pump the ideal companion on any terrain.
No-maintenance brushless motor
High coverage performance together with easy operation
Innovative ProSpray product features: steering, information and control directly on the device - tilting cart - integrated high-pressure filter - and more.
| Article number | 2308262 |
|---|---|
| MATERIALS HANDLED | Enamels, primers, oils, greases, emulsions, façade paints, flame retardants, structural waterproofing |
| PRICE CATEGORY (CAT. 1-5) | Category 3 |
| MAX. NOZZLE SIZE | 0.032" |
| MAX. NOZZLE SIZE WITH 2 GUNS | 0.021" |
| MAX. DELIVERY RATE | 3.8 l/min |
| OPERATING PRESSURE | 22.1 MPa |
| WEIGHT | 38 kg |
| MOTOR OUTPUT | 1.84 kW |
| VOLTAGE | 230 V / 50 Hz |
| POSSIBLE SUCTION SYSTEMS (ACCESSORIES MAY BE REQUIRED) | Rigid suction system |
| TECHNOLOGY | Piston pump |
| DRIVE | Electrical |
| EXPLOSION PROTECTION | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.