


The WAGNER Airless unit ProSpray 3.25 is ideally equipped for medium-sized emulsion projects and gluing work. With additional accessories, water-thinnable and solvent-based paints, two-component coating materials, release agents, oils, undercoats, primers and fillers can also be processed. Thanks to the tires suitable for construction sites, the airless paint sprayer is an ideal companion even on difficult terrain. New packings, an inlet valve pusher, the brushless motor and the automatic oiling guarantee low-maintenance operation of the emulsion device. Another typical ProSpray product feature is the DigiTrac Control digital display.
Lightweight: just 27.4 kg
Innovative ProSpray product features: steering, information and control directly on the device - piston oiled at the touch of a button - inlet valve pusher for high operating reliability - and more.
| Article number | 2308260 |
|---|---|
| Materials handled | Enamels, primers, oils, greases, emulsions, facade paints |
| Price category (Cat. 1-5) | Category 2 |
| Max. nozzle size | 0.027" |
| Max. delivery rate | 2.6 l/min |
| Operating pressure | 22.1 MPa |
| Weight | 27.4 kg |
| Motor output | 1.1 kW |
| Voltage | 230 V / 50 Hz |
| Possible suction systems (accessories may be required) | Rigid/flexible suction system |
| Technology | Piston pump |
| Drive | Electrical |
| Explosion protection | No |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.