The PXS powder center is not only the central powder supply element, but also the heart of the entire coating system. The compact design enables space-saving and ergonomic integration into the individual working environment.

To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


The PXS powder center is not only the central powder supply element, but also the heart of the entire coating system. The compact design enables space-saving and ergonomic integration into the individual working environment.
The PXS is a powder supply system for both single-color and multi-color systems. It optionally includes the complete WAGNER system control for central operation. Due to its modular design it can be individually adapted to customer requirements and enables a safe, fast color change with coating results in high quality. The PXS can supply up to 36 injectors.
Thanks to its modular design, it can be individually adapted to customer requirements and enables reliable, fast color changes with high-quality coating results.
The complete system control is integrated in the control cabinet. The simple operation allows repeatable color changes. Low space requirement thanks to the compact, modular design.
The automatic optimization function ensures low powder consumption.
Collector nozzles can be replaced in less than five seconds.
| Application technique | Corona, Tribo, Automatic coating |
|---|---|
| Processable materials | Organic powder coatings |
| Dimensions | 1,450 x 1,705 x 2,550 mm |
| Air inlet pressure | 6-8 bar |
| Control Platform | WICOS, WICOS.Plus |
| System Control | Optional |
| User Interface | 15.6" touchscreen (single-touch) |
| Additional user interfaces | 2. Touchscreen (optional) |
| IoT platform | COATIFY |
| Feeding Technology | Injector |
| Material Preperation | fluidization, Vibration, Ultrasonic sieve (optional) |
| Material Supply | Powder carton, Fluid tank, BigBag |
| Gun supply | Work tank |
| Level monitoring | Point measurement min., Point measurement max., Overcrowding |
| Lighting | Available as standard |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.