The PXM can be individually configured for different requirements. Among other features, it offers manual or automatic fresh powder supply, reliable feeding to the guns and fast color changes.

To view this video, consent to marketing cookies is required. Accept cookies


The PXM can be individually configured for different requirements. Among other features, it offers manual or automatic fresh powder supply, reliable feeding to the guns and fast color changes.
The powder center PXM is a modular powder supply system, which can be individually configured in an overall system with system control. Feeding from a box with up to 14 injectors or fluid container with up to 34 injectors, as well as add-on modules such as filter suction, EPG rack and fresh powder supply allow a wide range of applications.
Feeding from a box or fluid container with up to 34 injectors, as well as add-on modules such as filter suction, EPG rack and fresh powder supply allow a wide range of applications.
Touch screen user interface for easy and self-explanatory operation of all functions.
Integrated automatic impulse flushing modules enable fast color changes and thus low downtimes.
A constant powder output is made possible by a constant immersion depth of the suction pipes.
| Application technique | Corona, Tribo, Automatic coating |
|---|---|
| Processable materials | Organic powder coatings |
| Dimensions | 1,400 x 2,170 x 2,660 mm |
| Air inlet pressure | 6-8 bar |
| Control Platform | WICOS |
| System Control | Yes |
| User Interface | 15.6" touchscreen (single-touch) |
| Additional user interfaces | 2. Touchscreen (optional) |
| IoT platform | COATIFY |
| Feeding Technology | Injector |
| Material Preperation | fluidization, Vibration (optional) |
| Material Supply | Powder carton, BigBag |
| Gun supply | Tank, Cardboard (optional) |
| Level monitoring | Point measurement min. |
| Lighting | Available as standard |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.