The PROTEC 60-240 high-pressure piston pump (270 bar) can be used for airless applications with up to 270 bar and multiple guns.


The PROTEC 60-240 high-pressure piston pump (270 bar) can be used for airless applications with up to 270 bar and multiple guns.
High pressure piston-pump, stainless steel for AirCoat applications up to 200 bar and 12L/min. This pump fits ideally to automatic applications with 6 and more spray guns used in e.g. flat-line installations for serial production.
A constantly uniform material flow with particularly low pulsation ensures optimum coating results. The intelligent design of the air motor reliably prevents power losses due to icing.
All operating elements are ergonomically integrated in the compact maintenance unit. This ensures easy adjustment and operation of the pump.
The easily accessible separating agent chamber, easy-to-replace packs, and the ability to disassemble the paint section for maintenance purposes independently of the air motor significantly reduce maintenance requirements and service times.
The paint section is completely made of stainless steel and is suitable for processing both solvent-based and water-based materials.
| Application area | Metal coating, Wood coating |
|---|---|
| Application technique | AirCoat |
| Processable materials | Water-borne, Solvent-borne, Abrasive, sensitive to moisture |
| Material Wetted Parts | Stainless steel, Hard chrome, Carbide, PTFE (polytetrafluoroethylene), PE (polyethylene) |
| Weight | 58 kg |
| Material outlet | M M24x1,5 |
| Compressed air connection | I G 1'' |
| Air inlet pressure | 2.5-4.5 bar |
| Max. Material Pressure | 270 bar |
| Volumetric flow per double stroke | 240 cm³ |
| Volumetric Flow per Minute | 14.4 l/min |
| Max. Stroke Rate | 60 1/min |
| Sound level at 6 bar air pressure | 81 dB(A) |
| Max. Allowed Inclination | 10 ° |
| Transmission ratio (:1) | 60 :1 |
| Material pH value | 3.5-9 pH |
| Material temperature | 5-80 °C |

⚠️ You have enabled advanced tracking protection in your browser. For this reason, the contact form is not displayed here. Please disable the tracking protection in your browser settings and reload the page.